Ta druhá

25. července 2011 v 2:31 | Marta Ondráčková |  Marta Ondráčková
Ačkoliv si díky mužům častokrát přijdeme výjimečné, právě díky nim se po celý život dostáváme i do pozice "té druhé". V mnoha ohledech bývá tou první a jedinou ženou v existenci chlapa maminka. Nedokážeme stvořit tak dokonalé chlupaté knedlíky, rajskou nebo kynutou buchtu jako ona. Nejsme tak tolerantní. Neumíme uvařit ten správný rýmičkový čaj a opečovávat churavějícího pána všehomíra, když leží na téměř smrtelné posteli. Maminka je prostě jedna jediná. Její lůno je posvátné, stejně jako její slova a činy. Můžeme mít to štěstí, že nás tchýně přijme za vlastní a decentně směruje naše počínání k maximální spokojenosti svého korunního prince. Pokud nastane opačná, a mnohem četnější varianta, jsme prokleté a celý život se budeme vypořádávat s jejím stínem. Ale přeci jen, je to maminka. Budiž jí vše odpuštěno.
Další první ženou bývá ONA první. Jestli ta, která našeho drahého poprvé políbila, anebo s ním ulehla a nesmazatelně se tak zapsala do jeho "emocionální" paměti, na tom nezáleží. Vždy nějaká první byla, pokud jí nejste vy. Zážitek spojený s jejími rty, vůní, nebo upocenou chvilkou v jejím náručí nemusel být zásadní. Otevřela ovšem bránu, kterou všichni příslušníci silnějšího pohlaví vcházejí na cesty mužů, zanechávajíc za sebou klikaté pěšinky chlapecké neznalosti. Iniciačním obřadem si musí projít každý a někdo, respektive některá, musí být jeho nástrojem. Budiž jí vše odpuštěno.
Poté se ale dostáváme na tenký led vztahový. Byly bývalé vztahy a je vztah současný. Dodnes si vzpomínám na slova své maminky, která patřila mému prvnímu zásadnímu spolužití. "Ty ho tak hezky vychováš pro nějakou, která přijde po tobě!" Tehdy jsem jí nevěřila. Komu bych svého nejmilejšího měla vychovávat? Ale, jak už to bývá, maminky mají vždycky pravdu, ta moje obzvlášť. Takže jsem vychovala. A dnes se dívám na dva šťastné lidi a říkám si, že třeba alespoň za kapičku jejich štěstí jsem vinna já. Bývalé vztahy sebou samozřejmě nesou i šrámy, se kterými my, které se nacházíme ve stavu a vztahu aktuálním, musíme bojovat. Je to ale boj s větrnými mlýny. Ostré hrany se dají časem obrousit, hezké se dá překonat hezčím, ale minulost se vymazat zkrátka nedá. Doufejme, že bývalé našich současných předaly co nejvíce kvalit. Poté jim budiž vše odpuštěno.
Nakonec se musíme potkat i s nejnepříjemnější pozicí, do které se žádná z nás nedostává dobrovolně. Kdy jsme tou druhou. Protože náš Muž má ještě jiné srdce či tělo, kterému věnuje své city, či jím ukájí své potřeby. Má jinou první. Milenka. Krásné slovo, záleží ovšem v jakém kontextu. Vždycky byly, jsou a nikdy se nepřestanou vyskytovat. Staví nás do pozice, kdy se musíme dělit o někoho, koho považujeme cele za svého. Ale člověka nelze vlastnit. Tím spíš ne muže, pro kterého je svoboda nade vše. Záleží potom na našem umu svobodu dávat. Nejsme na to od přírody stavěné, ale tato zručnost se dá, stejně jako mnoho dalších, prostě naučit. A jestliže náš protějšek, i přes naši důvěru, benevolenci a lásku, změní preference a užívá si života plnými doušky bez ohledu na následky, komu poté odpouštět? Jí, která ho chce a miluje nejspíše ze stejných důvodů jako my? Anebo jemu, který neváhá zradit naši víru v něj? Nevím. Ale odpouštět se má, zapomínat nikoli. Proto, budiž jim jednou odpuštěno.
Záleží nejen na nás, zda budeme mít možnost vychutnávat si slastnou pozici té první. Bez ohledu, anebo s ohledem na okolnosti...

Krásné prázdniny!

Vaše Marta

Chcete také blog jako Zdena Lacková? Založte si jej zdarma zde!
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | 25. července 2011 v 16:51 | Reagovat

palec nahoru:) obzvláš první a poslední odstavec se vydařil:)

2 Helena Helena | E-mail | 26. července 2011 v 15:50 | Reagovat

Palec dolů bohužel, přestože jde o svobodu uvažování!  Tento článek se mi nelíbí vůbec :-( Nejde o způsob slohu, ale o názory v něm... z mého hlediska divná úvaha. Jako by na světě nebyli zajímavější témata. To by chlapa nenapadlo psát "Ten druhý" :-D, když jsou ve světě mnohem zajímavější a zásadní věci k uvažování. Ale budiž - uvažovat lze nad leda s čím.
Ovšem a především, nemyslím si, že by ženy nutně museli odpouštět nevěru… nejsou to přece žádné chudinky.
Dál bych chtěla poznamenat, že ona zkušenější maminka asi už dříve tušila, že to na svatbu vztah není, ale pokud ano (z jejího hlediska), to bylo od ní celkem nevhodné a velmi netaktní. Vsadím se že, kdyby o těchto maminčiných řečech v té době věděl partner oné dívky, tak by to a zcela oprávněně mohl brát za podkopávání ve vztahu tímto jeho podceňováním! Pro takový vztah, i když ho ona dívka bránila před maminkou, to může být do budoucna pomalým pojítkem ke krizi v něm, i když se pak objeví jiný problém prostě podvědomě. Ten svůj odhad věštecký si prostě mohla ona mamča strčit za klobouk!! Když rodiče vztah podporují, může to vypadat zas jinak že?(Pravda záleží na případě od případu)
Pohled na vztahy, jako takový s tím nesouhlasím vůbec. Se vztahy dvou partnerů, kteří spolu byli už od začátku a přesto spolu světe div se kupodivu zůstali, jsem se setkala osobně (a nemusí to být ani staří lidé ani nábožensky orientovaní jedinci). Takže tento článek na mě působí pesimisticky, beznadějně a bez optimismu do budoucna, který bych v úvaze na závěr tohoto tipu fakt ocenila. No není tam. Netýká se to přece úmrtí dětí někde v rozvojových zemích ale lásky!!!! O které i Václav Havel, řekl, že vítězí nad lží a nenávistí. Takže pisatelce v uvážování přeju proboha víc OPTIMIZMU do života. Pokud ti holka zdraví slouží.

3 Marta Ondráčková Marta Ondráčková | 26. července 2011 v 16:45 | Reagovat

[2]: Myslím, že tady byl jistý nadhled nad běžnými životními peripetiemi dost nepochopen :-D No nic. Příště tam toho optimismu narvu tolik, aby článek chutnal po cukrové vatě ;-)

4 Adolf Adolf | 27. července 2011 v 7:33 | Reagovat

Ve snídani slibovali super fotky, ale nic tady není, nechceš mně nějakou pěknou poslat?

5 Martin Martin | 29. července 2011 v 13:16 | Reagovat

Něco na tom bude :) Úvaha se mi líbí, i když to třeba není to nejdůležitější téma:) Ale je to zase ze života a trefné, takže palec nahoru, povedlo se :)

6 Dáša Dáša | 18. srpna 2011 v 11:31 | Reagovat

Připadá mi, že Marta lépe píše, než moderuje. V rámci psaní je přirozená, s nadhledem. Na televizní obrazovce působí prkenně, je zřejmé, že se stále hlídá, aby měla co nejvíc sexy pózu a stále tzv. o sobě ví. Pak mám pocit, že ani neposlouchá toho, se kterým dělá rozhovor. Ostatní dvě moderátorky jsou milé a přirozené dívky. Chtělo by to se trochu uvolnit, Marto.

7 oakley sunglasses wholesale oakley sunglasses wholesale | E-mail | Web | 24. dubna 2012 v 4:41 | Reagovat

To be honest, an enthralling tote can certainly enhance ladies connotation and preference. <a href="http://www.oakleysunglassessalea.net/">oakley sunglasses wholesale</a> The crazy complement will destroy your impact from other people.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama