Srpen 2011

Na co je třeba myslet před operací

31. srpna 2011 v 17:37 | doc.Jan Měšťák |  Jan Měšťák
Výběr estetického chirurga
1. Je vhodné si ověřit, zda plastický chirurg vlastní certifikát Společnosti estetické chirurgie J.E.Purkyně, který se vydává po atestaci z plastické chirurgie a po provedení stanoveného počtu operací kosmetických vad. Certifikát nemusí vždy vypovídat o kvalitě plastického chirurga. Vyloučí to však tu skutečnost, že někteří chirurgové či lékaři jiných oborů inzerují provádění plastických operací a to aniž by měli atestaci z oboru plastické chirurgie.

2. Pokud si zvolíte pracoviště s více plastickými chirurgy, je dobré si informovat na recepci či sekretariátu, který z chirurgů je nejvhodnější pro korekci vaší kosmetické vady.

3. Dobrá pověst estetického chirurga by měla být však pro vaši volbu rozhodující. Jakýmsi nepřímým ukazatelem kvality plastického chirurga je kromě délky poskytovaným termínů na konzultace a operace i jeho zásadovost odmítnout všechny pacienty, kteří operaci nepotřebují.


4. Zkušenost plastického chirurga daná nejen věkem, ale vysokým počtem úspěšně provedených operací, může být také jednou z cest pro vaše rozhodnutí. Neznamená to však, že mladý nadějný plastický chirurg nemá dobré výsledky. Někdy je tomu naopak. Často se setkáváme s případy, kdy plastický chirurg s mnohaletou praxí stále opakuje některé chyby, které přinášejí neuspokojivé výsledky. Každý chirurg a to bez rozdílu věku by měl vždy zvážit hranici svých možností a schopností, kterou kosmetickou vadu může bezpečně operovat a kterou nikoliv.

5. Při výběru estetického chirurga je vhodné si také ověřit cenové relace za operace. Jsou-li příliš nízké v porovnání s jinými pracovišti, může to svědčit o menší klientele chirurga. Na druhé straně však ani nadprůměrné ceny za operace nemusí potvrzovat kvalitu operatéra.


Výběr pracoviště
1. Pro správnou volbu pracoviště estetické chirurgie je opět rozhodující jeho pověst. Ta je obvykle dána dlouholetou tradicí s velkými počty úspěšně provedených operací.
2. Při výběru pracoviště může být důležitým vodítkem, zda se jedná o soukromé zdravotnické zařízení či o nabídku operace na státním pracovišti. Ve státních nemocnicích nemusí vždy hygienický režim odpovídat potřebám estetické chirurgie, stejně jako personál nemusí dosahovat kvality privátních pracovišť. I když samozřejmě mohou existovat zcela obrácené výjimky.
3. Před volbou pracoviště je důležité si ověřit, zda inzerovaná nabídka odpovídá skutečnosti. Podobně jako při volbě estetického chirurga i zde je vhodné správně vyhodnotit cenové relace za provedení operace a případnou hospitalizaci.

Kovářova kobyla nejezdí na dovolenou

29. srpna 2011 v 10:39 David Vaníček
Pořekadlo o kovářově kobyle, která chodí bosa, není úplně mimo... Každý rok si vybírám dovolenou až v září, obecně hlavně proto, že je všude méně turistů a že jsou v redakci přeci jen kolegové s rodinami, kterým se prázdninové termíny dovolené hodí víc. Letos to ale byl úkol nad úkol. Jediný parametr, který jsem si pro výběr dovolené stanovil, byl odlet na začátku září a cíl: Řecko. A bylo úplně jedno kam přesně.

Několik posledních let se mi pokaždé podařilo sehnat "last minute" zájezd za hezké peníze a spoléhal jsem na to i letos. Jaký to byl omyl... Na takovou tabulku (viz obrázek níže) jsem narážel téměř u všech velkých spolehlivých cestovek. Smůla, vyprodáno!Hlavně, že jsem před půl rokem točit reportáž o tom, že BUDE MÁLO LAST MINUTE ZÁJEZDŮ, protože se cestovky bály krize, zaznamenaly pokles, tak proto nakoupily méně zájezdů a nebude z čeho vybírat. Přesně to se naplnilo. Nebylo z čeho vybírat a vzal jsem první volnou dovolenou, která alespoň částečně splnila to, co jsem chtěl.
Závěr toho všeho je jasný: přístě dej rady, které sám hlásáš :-)
Kam jste letos jeli, nebo pojedete, na dovolenou vy?

Hasta la vista, baby!

15. srpna 2011 v 13:16 | Marta Ondráčková |  Marta Ondráčková

Někdy je zkrátka potřeba vypnout, odplout, vypustit. Život je krásná věc, ale občas dosti unavující. V neustálém kolotoči věcí pracovních, osobních, musů a chtění se ztrácí smysl i chuť. Z čeho má člověk neustále brát, když je do nekonečna vyčerpáván povinnostmi? Každý den se snažím si aspoň jednu jeho součást užít. Najít důvod pro vnitřní úsměv a motivaci další ráno vstát z postele. Jde to, ale jak je osvobozující moct si dovolit říct DOST?

Mějte se tady, jak chcete, ukážu se za pár týdnů. Živote hurá, chci tě mít! Ve víru vášně si užívat volných dnů, tepla, moře, vůní a opečovávání sebe sama stojí za malou interrupci stavů a vztahů kontinuálně probíhajících. On někdy i ten srdeční sval potřebuje vyvětrat, pořádně oškrábat nánosy oprýskané malby a přemalovat veselejšími motivy.

A která roční doba je pro rekonstrukci našeho obydlí citového vhodnější, než léto? Vyskočit z pracovních závazků je věc jedna, ale jde to i u lásek, nelásek, vzplanutí, pocitů něhy a křivd? Ačkoliv si možná myslíte, že vám něco odskáče za mocnějším létem, než je momentálně v našich krajích, spolu s vaší cestou za sluncem. Opak bývá pravdou. Odpočinek lásce, ať už fyzické či duševní, velmi prospívá. Buď vyhoří a v tom případě nestála za to, anebo se rozdmýchá a vy se vrátíte do tepla, které už sice není dáno vaší zeměpisnou polohou, ale je o to hřejivější. A jestli hledáte na mapě citové, kde nejlépe přezimovat, možná se vám jednou v noci, za zpěvu cikád rozsvítí světýlko, za kterým bude stát za to jít.

Dejte proto dovolenou sami sobě. S grácií odtančete ode všech klasických "co kdyby" a načerpejte nejen sílu, ale i inspiraci pro další, bezpochyby křivolakou, cestu životem. Zkrátka, nebojte se říct "Hasta la vista, baby!" Ono všechno bude tak, jak má být. Jedna jistota vám určitě zůstane. Podzim rozhodně přijde. Tak zatím užívejte léta!

Vaše Marta