Prosinec 2011

Uklízím až v lednu

20. prosince 2011 v 10:09 Petra Černocká

Vánoce, Vánoce přicházejí, určitě tu písničku znáte. Je taková hodně rozjuchaná a text je na můj vkus trochu umanutě vtipný. Jenže, děti ji mají rádi. Tak si ji každoročně opráším, protože v předvánočním čase jsem dost v permanenci. Ne všechny zpěvačky mají i program pro děti vhodný na mikulášské besídky, a ke všemu se k Mikuláši, čertovi a andělovi, což jsou něco jako pohádkové bytosti, hodím, díky reputaci, kterou jsem získala coby Saxana. Hodně žen se prý cítí před vánočními svátky poněkud v presu, protože musí najít čas na výrobu vánočního cukroví, shánění dárečků a taky na pořádný úklid. A já? Odpoledne v Kolíně pro děti, večer v Plzni na firemním vánočním večírku.



Druhý den ráno v 10 mě přijdou nafotit s tácem cukroví, odpoledne hlídám vnučku, večer v Mikulově předávám výroční ceny hoteliérům a kuchařům. Chraň bůh, že bych si stěžovala, to byste se museli naštvat, protože je vám jasné, že za ten předvánoční frmol jsem narozdíl od ostatních hospodyněk řádně placená. Stejně si ale myslím, že už je to spíš zavedené klišé, to o té věčně uspěchané době, stejně jako nářky nad zběsilým utrácením za dárky. To se ví, že mají obchodníci vysoké tržby, je to logické, protože Štědrý den je v roce jen jeden, je třeba, aby všichni něco koupili svým drahým a kamarádům.



Děláme to rádi a podle svých finančních možností. Já třeba před pár lety svojí milé bývalé tchýni, která už na nějaký velký úklid nestačila, dala jako dáreček to, že jsem jí vysmejčila vzorně celý byt. Vzalo mi to dva dny, které jsem snadno vyšetřila, a myslím, že jí to udělalo velikou radost. Nestálo to nic. No tak ano, přiznávám, že na svůj domácí úklid jsem si tehdy najala uklízečku. Mimochodem s tím uklízením už mám jasno. Nejsem žádná špindíra a v bytě mám vždy celkem pěkně uklizeno, tak proč šílet zrovna v prosinci. Vánoční úklid jsem přesunula na leden. Během tohoto měsíce jdu pěkně do detailů, venku je stejně hnusná zima, a tak pěkně v teploučku vyklízím skříně, vyhazuji zbytečnosti, ke kuchyňské lince si přistavím schůdky a vydrbu ji i z vrchu.



Pěkně postupně si uklidím všude tam, kde už jsem dlouho negruntovala, a do začátku roku tak startuji s perfektní voňavou domácností. Stejně s tím přesným určením času, kdy se narodil Ježíšek, je to poněkud vachrlaté. Takže se přece s tím vánočním úklidem nemusíme zrovna přetrhnout. Na Štědrý den si v bytě zapalme pár svíček, zhasněme pár žárovek, přidejme vůni františka, a hosté, kteří se sejdou u štědrovečerního stolu, stejně nebudou kontrolovat, jestli neleží nějaký ten prach na knihovně. A kdyby i chtěli, tak v tom intimním osvětlení toho moc neuvidí. Hlavně když bude všem chutnat, budou mít radost z dárečků a na přemýšlení o tom, jak zvládneme ty další Vánoce, budeme zas mít skoro rok času.