Srpen 2012

Vyplní se věštba vždy?

28. srpna 2012 v 16:59 Kartářka MartinaJako kartářka se setkávám s velmi různými reakcemi lidí. Někteří bezvýhradně věří všemu, co jim karty řeknou, a berou to jako neměnný fakt, dokonce i kdyby šlo o negativní předpověď. Jiní naopak pochybují o každém slovu a snaží se mi dokázat, že se karty určitě pletou.Zpočátku jsem sama nevěděla, co si o tom všem mám myslet, i když zkušenosti jasně ukazovaly, že karty vždy mluví pravdu. Za dlouhá léta praxe jsem si ovšem některé věci ujasnila a ráda bych se s vámi zde o své zkušenosti a znalosti podělila.Je důležité uvědomit si dvě věci - jedna z nich je, že karty nelžou. Druhá je, že každý z nás má svůj osud ve svých vlastních rukách. Co z toho vyplývá? Výklad karet vám sdělí, co vás čeká, na co se můžete těšit, na co si dát pozor, jaké šance a příležitosti čekají na to, až je využijete. Druhá polovina věty "co vás čeká a nemine" je však už trochu spornější. Předpověď, kterou vám karty sdělí, vás opravdu nemine, jestliže budete sedět se založenýma rukama a odevzdáte se svému osudu. Ale to by byla škoda! Nejlepším důvodem, proč si nechat karty vyložit, totiž je právě ta příležitost, kterou vám nabízejí. Díky výkladu karet se můžete rozhodnout, co dělat, aby pro vás věci dopadly co nejlépe!


Jednou jsem vykládala karty své kamarádce, která se mě ptala, zda má vyjet za prací do zahraničí, nebo zůstat doma kvůli muži, se kterým se jí rozvíjel slibný vztah. To, co kartičky řekly, překvapilo ji i mě - poselství bylo jednoznačné, láska ji čeká v cizině, doma se nevyhne trápení. Nyní bylo vše na jejím rozhodnutí. Po dlouhém váhání tedy vyjela, a skutečně, v Anglii se po nějaké době zamilovala do svého kolegy ze Slovenska, dnes jsou již šťastně svoji a mají druhé dítě na cestě. A co její předchozí láska? Ještě dřív, než mu stihla říct, že si koupila letenku, se doslechla, že ji podvedl!A co z toho všeho vyplývá? Kartičky jsou skvělá věc a vyplatí se jim věřit, ale zároveň musíte i vy sami udělat to, co je potřeba, abyste dosáhli štěstí! Právě výklad karet vám nejlépe osvětlí, jak na to, a to je znalost k nezaplacení!

Jsou cukrovkáři protivní?

23. srpna 2012 v 13:11 Zdena Lacková
Nedávno jsme měla nějaké drobné zdravotní potíže, které by mohly souviset s vyšší hladinou krevního cukru. A jelikož se u nás v rodině cukrovka "dvojka" vyskytovala, a protože dcerka má "jedničku", tak jsem si pro jistotu nechala na radu známé lékařky udělat test, jestli i já nejsem v riziku. Mé tělo si s glukózovým roztokem naštěstí poradilo hravě, cukrovka mi prozatím nehrozí.
V laboratoři mi odebírala krev sympatická sestřička, daly jsme se do hovoru, já zmínila, že má dcera, které bude brzy deset let, je cukrovkářka. Sestřička na to, že její dcera také. Povídaly jsme si, jak na sobě holky poznají hypoglykémii.
"Ta moje začne být příšerně protivná," napadá mě okamžitě. Třes rukou a další podstatnější příznaky přicházejí na mysl až jako další, ve vzpomínkách převažuje právě ona protivnost.
"To ta moje je protivná taky. A nejen při hypu, někdy je to s ní příšerné, i když má hyperglykémii," přidává se zdravotní sestra.

Ať dělám, co dělám, když začne dcerka se svou šílenou náladou, nějak nejsem schopná ji tolerovat. Zvlášť proto ne, že dokáže být zuřivá či vzdorující i jindy, kdy rozhodně hypo nemá. To ji mám při každém střečkování přeměřovat glykémii, abych zjistila, zda má být výchovně potrestána, nebo naopak litována, protože jen ventiluje nemocí způsobený rozlad? Jelikož s ní zacházím jako se zdravým dítětem, protože na dobře kompenzovanou cukrovku se prostě neumírá a dá se s ní žít, tak ji přísně mírním u všech protivných scének. Jen u některých u toho rychle sháním něco sladkého na zajedení hypa.

Předpokládám, že podobné nenálady mohou mít stejně tak diabetici 1. i 2. typu. Jak to vidíte vy? Budu moc ráda, když se o psychických stavech, spojených s nízkými či vysokými hladinami krevního cukru dozvím od těch, kteří to sami zažívají. Pomůže mi to víc porozumět mé dceři, a třeba i získat na onu "protivnost" úplně jiný pohled ...

Zdena Lacková
Absolventka Fakulty sociálních věd UK, oboru publicistika. Specializuje se na psaní o zdravotnických tématech, nyní především pro časopis Vlasta. Je maminkou dcerky, která má diabetes 1. typu.
Autorka je i blogerem na http://www.diablog.rok1.cz/

Léto v práci? Dobijte se energií!

20. srpna 2012 v 18:00 Kartářka Martina


Letní sezona je v plném proudu. Co však dělat, když si nemůžete dovolit pořádnou dovolenou? Esoterika je zde proto, aby nám pomáhala v každé situaci! Stačí se uvolnit a vnímat magické energie, které jsou všude kolem nás! Víte, jak na to?Podle starobylých tajných textů je všechno na světě plné životodárné energie, která nás obklopuje, kdekoliv jsme. Indové ji říkají "prána", Číňané "čchi", staří Slované jí prý říkali "živa". Ať ji však nazvete jakkoliv, je zde pro vás. Představte si ji jako jemné jiskřičky ve vzduchu, které poletují všude kolem nás, nabírají do sebe zářivou sílu sluníčka, osvěžující energii vody i svobodnou volnost vzduchu. Tato energie proudí světem a oživuje jej. Potřebujete "oživit" i vy? Není nic snazšího!Když jsem vyčerpaná po náročném dni v práci (a věřte, že ani já toho v létě nemám vůbec málo), vždy se mi osvědčuje meditace s vizualizací. Je to jednoduchá magická technika, kterou se může naučit každý, ale má ohromné účinky. Udělejte si chviličku pro sebe, stačí pár minut třeba o polední pauze. Zavřete oči a zhluboka dýchejte. Představte si, jak při každém nádechu proudí životní síla v podobě zářivého proudu světla do vašeho těla a jak únava opouští vaše tělo s každým výdechem. Stojí to za to!Nebo si pořiďte magický amulet. Správně vybraný symbol vám při pravidelném nošení dodá přesně ty energie, které potřebujete. Potřebujete odstranit únavu, chránit před špatnými vlivy, posílit vaše duševní schopnosti nebo osobní vyzařování? Osvědčil se mi přívěšek s křišťálem, ale pro každého se hodí něco jiného. Oblíbila jsem si stránku www.astronakupy.cz, vždy, když hledám dárečky pro kamarádky, zamířím právě sem. Mají tam krásné šperky, a vždy, když vybírám, si nejprve vytáhnu jednu kartu, která mi prozradí, co obdarovaná osoba potřebuje.Zkusíte to taky?

Myslíme to s prevencí diabetu 2. typu vážně?

14. srpna 2012 v 12:24 Štěpán Svačina
Počet diabetiků se zvyšuje stále nejen ve světě, ale i u nás. Přitom možnosti prevence zejména diabetu 2. typu jsou známé. Je to především pohyb, dietní opatření a možnosti farmakoterapie. Metformin a orlistat snižují výskyt diabetu až o 30% a pioglitazon dokonce o 80 %. To, že se farmakoterapie málo používá, lze pochopit. Pojišťovna si logicky řekne, když se to dá zvládnout dietou a pohybem, proč platit prevenci farmaky.


Skoro každý diabetik, když se dozví, že má cukrovku, odpoví: " Jak jsem mohl dostat cukrovku, když nejím sladké". Podobně prakticky každý občan na otázku, jak předcházet cukrovce odpoví " nejíst sladké". A v tom je skutečně největší problém, na základní či střední škole se žáci učí, kolik má který brouček nožiček, ale o příčinách nemocí se dozví minimálně.


Nyní se zdálo, že by se situace mohla zlepšit. Publikace "Výchova ke zdravému životnímu stylu" pro vyšší stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnasií vypadá na první pohled velmi dobře. Má hezké obrázky, hezké kontrolní otázky a hezká schémata. Didakticky je knížka určitě lepší než většina edukačních materiálů, které rozdáváme pacientům. Psali ji skutečně 4 zkušení psychologové a učitelé. Mezi autory ani recenzenty nebyl ale žádný lékař. A tomu situace odpovídá. Z medicínského hlediska je snad správně jen kapitola o toxikomaniích. O prevenci a vzniku aterosklerózy , nádorů i diabetu zde není buď nic, nebo jsou zde nesmysly. A kniha se ve výuce opravdu používá. Lituji děti, pokud se musí učit zpaměti nesmyslná a nepravdivá schémata. Tam, kde mohla prevence cukrovky začít, tak bohužel nezačala.


Situace se snad lepší u lékařů. Praktičtí lékaři vydali doporučené postupy pro prediabetes a pryč je doba, kdy lékař pacientovi řekl "Vy cukrovku ještě nemáte, není třeba nic dělat, jen přijďte na kontrolu třeba za rok či dva". Dnes víme, že prediabetes přináší stejná rizika pro cévy srdce a jako opravdový diabetes a riziko vzniku nádorů je jen mírně nižší než u opravdové cukrovky 2. typu a významně vyšší než při normální glykemii. Prediabetes je definovaný jako glykémie 5,6 - 6,9 mmol/l, glykovaný hemoglobin 3,8 - 4,7 % nebo porušená glukózová tolerance při vyšetření glykemické křivky. Pro diagnózu stačí jeden patologický nález z uvedených 3 kriterií.

Prediabetes je nemoc a je třeba ji intenzivně léčit a nikoli objednat pacienta za rok. Ideální pak je, pokud občan ví, že z dietních faktorů vyvolávají cukrovku především druhotně zpracovaná masa (uzeniny, fastfoody, paštiky, mletá masa) a riziko naopak mírně snižují rostlinné oleje, káva, ořechy a zejména dostatek pohybu. O dietě u prediabetu by dnes měl umět pacienta poučit každý nutriční terapeut. Je chyba, že si bohužel mnoho pacientů myslí, že káva je škodlivá a málo se ví, že snižuje výskyt cukrovky i nádorů. Podobně je chyba, pokud se prediabetici dietně nevzdělávají a čeká se na diagnózu diabetu. Je důležité, aby opatření byla kontinuální. Dieta diabetika by měla být prakticky stejná jako u prediabetika. Nedávno vyšlo najevo, že např. ořechy působí stejně. Vezme-li si diabetik ke každému jídlu za závěr hrst ořechů glykovaný hemoglobin signifikantně klesne. Edukací o prevenci diabetu a prediabetu lze docílit snížení nákladů na léčbu komplikací cukrovky - infarktu, mozkových příhod, nádorů, potřebnou dialýzu, a to mnohem více než samotnou léčbou již vzniklého diabetu. Pokud to s prevencí diabetu myslíme vážně, tak je třeba opravdu začít už u učebnic pro základní školy.

Profesor Štěpán Svačina
Přednosta III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Věnuje se metabolickým onemocněním, diabetologii a obezitologii.
Autore je také blogerem na http://www.diablog.rok1.cz/Moje prázdniny

3. srpna 2012 v 14:50 Ivana Jirešová

Slovo dovolená asi vzniklo ze slova dovolit si. Dovolit si strávit čas jinak než prací. Dovolit si odjet do exotických dálek, dovolit si chytat ryby celý den nebo si dovolit zůstat celý den v posteli. Moje povolání má jednu velkou výhodu: prázdniny! Je fakt, že se někdy nevyvedou, protože se musí pracovat, ale někdy se mi to vydaří a to mám zas pocit, že mi je o 15 let méně. Letos se mi prázdiny jakžtakž vydaří a tudíž navštívím více míst. Nejdřív popíšu dovolenou, na kterou jezdím hlavně kvůli moji holčičce...

Moje dcerka miluje moře, lidi a zábavu, takže každoročně jezdíme klasicky do přímořských letovisek. Podmínky jsou: hotel u pláže, čisto, tobogány, večer dětská diskotéka, a ne zas tak moc lidí. Takže končíme většinou v Egyptě nebo v Turecku, když byla miminko, tak to bylo Řecko, Kypr nebo klidně i Djerba. Pro moji dcerku jsou tyto "statické" lokace to nejlepší, protože celý rok bohužel denně někam přejíždí, někam se stěhuje, pořád si ji někdo přebírá.Tomuto nesmyslu zatím nemůžu zabránit, tak ji alespoň o dovolené zajistím ten luxus "klidu" na pár dní. Kromě tradiční dovolené ještě stihneme navštívit moji kamarádku Moniku Brýdovou, která dělá úžasné workshopy na Monínci, kde je úžasná příroda a hlavně bazén pro Sofii. Na začátku prázdnin to bývá dětská jízda u nás na malé chatce v Mýšenci u Protivína, kde se většinou holduje výletům, koupání pod jezem a nočním "hrůzostrašným" výletům. Osazenstvo bývá v přesilovce: je nás tam většinou deset ženských a jeden až dva muži.


Pokud zbude čas, protože mezitím se mnou Sofinka ještě pojede do Bratislavy a Ostravy na Shakespearovské slavnosti, tak se určitě stavíme v Liberci, kde máme přátele a pořádáme výlety po horách. Jsem milovníkem cestování, ale když už mám volno, tak ho nejraději strávím se svou dcerkou. Až bude větší a snad se podaří, že se jí splní sen a bude moci být "víc v klidu", budeme určitě cestovat "po velkých dálkách". Už teď si přeje letět do Číny. Tak uvidíme. Přeji všem ty nejkrásnější prázdniny a nejúžasnější dovolenou v roce draka - to se určitě povede!