Jsou cukrovkáři protivní?

23. srpna 2012 v 13:11 |  Zdena Lacková
Nedávno jsme měla nějaké drobné zdravotní potíže, které by mohly souviset s vyšší hladinou krevního cukru. A jelikož se u nás v rodině cukrovka "dvojka" vyskytovala, a protože dcerka má "jedničku", tak jsem si pro jistotu nechala na radu známé lékařky udělat test, jestli i já nejsem v riziku. Mé tělo si s glukózovým roztokem naštěstí poradilo hravě, cukrovka mi prozatím nehrozí.
V laboratoři mi odebírala krev sympatická sestřička, daly jsme se do hovoru, já zmínila, že má dcera, které bude brzy deset let, je cukrovkářka. Sestřička na to, že její dcera také. Povídaly jsme si, jak na sobě holky poznají hypoglykémii.
"Ta moje začne být příšerně protivná," napadá mě okamžitě. Třes rukou a další podstatnější příznaky přicházejí na mysl až jako další, ve vzpomínkách převažuje právě ona protivnost.
"To ta moje je protivná taky. A nejen při hypu, někdy je to s ní příšerné, i když má hyperglykémii," přidává se zdravotní sestra.

Ať dělám, co dělám, když začne dcerka se svou šílenou náladou, nějak nejsem schopná ji tolerovat. Zvlášť proto ne, že dokáže být zuřivá či vzdorující i jindy, kdy rozhodně hypo nemá. To ji mám při každém střečkování přeměřovat glykémii, abych zjistila, zda má být výchovně potrestána, nebo naopak litována, protože jen ventiluje nemocí způsobený rozlad? Jelikož s ní zacházím jako se zdravým dítětem, protože na dobře kompenzovanou cukrovku se prostě neumírá a dá se s ní žít, tak ji přísně mírním u všech protivných scének. Jen u některých u toho rychle sháním něco sladkého na zajedení hypa.

Předpokládám, že podobné nenálady mohou mít stejně tak diabetici 1. i 2. typu. Jak to vidíte vy? Budu moc ráda, když se o psychických stavech, spojených s nízkými či vysokými hladinami krevního cukru dozvím od těch, kteří to sami zažívají. Pomůže mi to víc porozumět mé dceři, a třeba i získat na onu "protivnost" úplně jiný pohled ...

Zdena Lacková
Absolventka Fakulty sociálních věd UK, oboru publicistika. Specializuje se na psaní o zdravotnických tématech, nyní především pro časopis Vlasta. Je maminkou dcerky, která má diabetes 1. typu.
Autorka je i blogerem na http://www.diablog.rok1.cz/

Chcete také blog jako Zdena Lacková? Založte si jej zdarma zde!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Trněná Jana Trněná | E-mail | 25. srpna 2012 v 7:56 | Reagovat

Dobrý den, moje sestra(25 let), trpí diabetem typu 1 od 12ti let, a její nálada a protivnost jsou mnohdy až patologické. Při hyper je to horší, ale od onemocnění cukrovkou se celkově její osobnost změnila.

2 Office 2010 Office 2010 | E-mail | Web | 19. října 2012 v 14:21 | Reagovat

Valuable article, liked your article, come on!

3 hyundai-ix35 hyundai-ix35 | Web | 16. ledna 2014 v 18:42 | Reagovat

Nesmysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama